Půjčka online

Jak internet ovlivnil poskytování půjček?

Půjčka online

Půjčka online je formou půjčky, která se poskytuje prostřednictvím internetu. Tato služba se stala velmi populárním způsobem, jak získat peníze rychle a snadno. Díky rozvoji internetu a technologií se mohou lidé dostat k informacím o úvěrech během několika sekund a podat nezávaznou žádost z pohodlí svého domova.


Co je to internet, kdy vznikl a k čemu ho můžeme používat?

Internet je celosvětová síť počítačů, která propojuje počítače po celém světě a umožňuje jim komunikovat mezi sebou. Vznikl v 60. letech 20. století a byl vytvořen jako projekt americké vlády.

Internet umožňuje lidem přenášet data, sdílet informace, posílat elektronickou poštu, procházet internetové stránky, komunikovat pomocí různých aplikací, jako jsou sociální sítě, a další. Můžeme přes něj také nakupovat, sledovat filmy, hudbu, poslouchat podcasty, hrát hry a další.

Dnes také umožňuje lidem pracovat z domova, učit se online, sledovat živé přenosy, streamovat videa a další. Je to nedílnou součástí dnešního světa, který nám umožňuje být v kontaktu s ostatními lidmi, sdílet informace a učit se nové věci.


Internet a online půjčky

Internet přináší lidem mnoho výhod, jako je možnost vyhledávat a porovnávat různé půjčky, rychlý proces žádosti a možnost získat finanční pomoc i bez nutnosti chodit do banky nebo jiné finanční instituce. Tyto výhody přispívají k tomu, že online půjčky jsou stále populárnější a dostupnější pro širokou veřejnost.

Internet změnil poskytování online půjček v mnoha ohledech. Nejvýznamnější změnou je, že online půjčky jsou k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. To znamená, že si mohou lidé žádat o půjčku kdykoli během dne a to bez ohledu na pracovní dobu bank nebo jiných finančních institucí.


P2P půjčky

Internet také umožnil vznik nových typů půjček, jako jsou peer-to-peer půjčky, kde jsou peníze poskytovány od jednotlivých investorů namísto bank nebo nebankovních společností. To dává lidem možnost získat peníze i v případě, že neuspějí v bance nebo u nebankovní společnosti.


Automatizace

Dalším důležitým faktorem je, že internet umožňuje rychlou a snadnou komunikaci mezi žadatelem a poskytovatelem. To usnadňuje celý proces a umožňuje rychlejší vyřízení žádosti.

Internet také umožňuje poskytovatelům půjček využívat různé typy automatizovaných systémů, které jim umožňují rychleji a efektivněji posuzovat žádosti a rozhodovat o jejich schválení. Tyto systémy zahrnují automatické ověřování údajů žadatele, kontrolu registrů dlužníků a automatické rozhodování o schválení nebo zamítnutí žádosti.


Možná rizika online půjček

Na druhou stranu, online síť také přináší rizika spojená s podvodnými půjčkami, kde nepoctiví poskytovatelé půjček zneužívají důvěřivost lidí a okrádají je o peníze. Je důležité být opatrný a pečlivě si ověřit důvěryhodnost poskytovatele půjčky předtím, než žádost podáte. 

Historie online půjček v České republice

V České republice se první online půjčky začaly poskytovat v polovině 90. let, kdy se internet teprve začínal rozšiřovat. První společnosti, které zde začaly poskytovat online půjčky, byly bankovní instituce a nebankovní společnosti.

Mezi první banky, které začaly poskytovat online půjčky v České republice, patří například ČSOB, Komerční banka, či GE Money Bank. Tyto banky začaly nabízet online půjčky jako jednu z možností, jak jejich zákazníci mohli získat peníze bez čekání.

Mezi první nebankovní společnosti, které začaly poskytovat online půjčky v ČR, patří například Provident.

S rozvojem online prostředí se počet společností, které nabízely online půjčky, neustále zvyšoval a dnes je jich více než bychom dokázali spočítat. Mezi další známé společnosti, které poskytují online půjčky, patří například Zonky, Kamali, nebo Zaplo

Výhody online půjček


Dostupnost: online půjčky jsou dostupné 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a žadatelé mohou žádat o půjčku z pohodlí svého domova nebo kdekoliv jinde.
Rychlost: proces žádosti o online půjčku je rychlý a jednoduchý. Žadatelé mohou vyplnit formuláře online a poslat požadované dokumenty elektronicky, což umožňuje rychlejší schvalování a poskytnutí půjčky.
Flexibilita: jsou často nabízeny s různými splatnostmi a úrokovými sazbami, což umožňuje žadatelům vybrat si půjčku, která nejlépe vyhovuje jejich potřebám a finanční situaci.
Anonymita: úvěry přes internet poskytují větší soukromí a anonymitu než klasické půjčky, protože žadatelé nemusí osobně navštěvovat banku nebo jinou finanční instituci.
Porovnání: je snadné porovnat různé možnosti dostupné na trhu, což umožňuje žadatelům vybrat si nejvýhodnější půjčku.
Možnosti i pro klienty s horší platební historií: díky rozvoji P2P půjček, mohou i klienti s horší platební historií získat půjčku, protože půjčky poskytují soukromí investoři, kteří nejsou tak striktní jako bankovní instituce.
Bez nutnosti ručitele: mohou být poskytovány i bez nutnosti ručitele, což znamená, že jsou dostupné pro širší spektrum klientů.
Bez nutnosti chodit na pobočku: jsou poskytovány pouze online, což umožňuje žadatelům vyřídit celý proces půjčky bez nutnosti návštěvy pobočky.
Bez zbytečného papírování: vyžadují méně dokumentů než klasické půjčky a většinu lze poslat elektronicky, což znamená, že proces je rychlejší a snazší.
Možnost vyřídit půjčku ihned: mohou být poskytnuté ihned po schválení žádosti, což může být pro některé žadatele velmi výhodné. 

Jsou online půjčky jeden velký podvod?

Online půjčky přinášejí lidem mnoho výhod, jako je rychlost, flexibilita a dostupnost. Nicméně, s rostoucím počtem poskytovatelů se také zvyšuje riziko podvodů. Lidé by měli být ostražití a důkladně si ověřit poskytovatele, se kterým uvažují spolupracovat.


Nejčastější typy podvodů

Jedním z nejčastějších podvodů je tzv. "phishing", kdy podvodníci využívají falešné webové stránky nebo e-maily, které se snaží vylákat od žadatele osobní údaje, jako jsou bankovní údaje nebo hesla. Tyto údaje poté mohou být použity k neoprávněnému převodu peněz nebo k jiným nekalým účelům.

Dalším běžným švindlem je tzv. "advance fee scam" kdy podvodník požaduje zaplacení poplatku předem za údajné služby nebo zprostředkování půjčky, avšak poté se již neozývá.

Podvodníci také mohou nabízet půjčky s nereálně nízkými úrokovými sazbami nebo s podmínkami, které jsou téměř nemožné splnit. Tyto nabídky by měly být varovným signálem a lidé by se jim měli vyhnout.


Jak takový podvod může vypadat v praxi?

Věděli jste o tom, že nejčastěji používané heslo je “12345”? Slyšeli jsme o případu, kdy na mobilní telefon obdržíte sms s výhodnou nabídkou půjčky. Jediné, co pro získání peněz musíte udělat je zaslat doklady e-mailem a ověřovací platbu 1,- Kč.

Podvodník obratem zneužije vaše doklady a pošle je bance, kde si založí bankovní účet na vaše jméno. Aby banka mohla toto konto aktivovat, tak požaduje aktivační platbu 1,- Kč se speciálním variabilním symbolem, který potvrdí, že si účet zakládáte vy. Ve skutečnosti jste neodeslali peníze na účet poskytovatele, ale přímo do banky a ta právě založila účet na vaše jméno. Díky tomuto podvodu může takový podfukář žádat o půjčku vaším jménem přímo od banky a vy o tom nebudete mít ani potuchy.


Jak se bránit?

Je důležité si ověřit licenci poskytovatele půjčky a zjistit, zda je registrován u relevantních regulačních orgánů. Žadatelé by se také měli ujistit, že poskytovatel půjčky zveřejňuje kontaktní informace a že je k dispozici pro komunikaci a odpověď na dotazy.

Dalším varovným signálem mohou být požadavky na zaslání peněz předem, nebo požadavky zaslat peníze na neznámý účet. To by měl být důvod k obavám. Je důležité si uvědomit, že žádný poskytovatel půjčky by neměl požadovat platbu předem a že žádná půjčka by neměla být poskytnuta bez důkladného ověření totožnosti a schopnosti splácet.

Aby se lidé vyhnuli podvodům s online půjčkami, je důležité být ostražitý a důkladně si ověřit poskytovatele. 

Závěrem

V závěru lze říci, že internet přináší lidem možnost získat půjčku snadno a rychle, ale je důležité být opatrný a pečlivě si ověřit důvěryhodnost poskytovatele půjčky. Je také důležité být si vědom toho, že i když jsou online půjčky snadno dostupné, mohou být pro některé klienty drahé a spojené s vysokými úroky a poplatky. Proto je důležité pečlivě zvážit své finanční možnosti a zvažovat všechna pro a proti předtím, než se rozhodnete pro online půjčku. Je důležité se zamyslet nad alternativy, jako jsou konsolidace dluhů nebo úvěry od rodiny a přátel, které mohou být pro některé lidi výhodnější.

PŮJČTE SI AŽ 300 000 KČ

Ještě dnes!